Nemám ju rada, ale musím s ňou žiť

Autor: Katarína Kuštárová | 11.1.2013 o 20:57 | Karma článku: 2,85 | Prečítané:  1145x

Tento príbeh je inšpirovaný súčasnou dobou, nikomu by som nedopriala zažiť takýto život – život bez rodičov.

 

Nikdy som nezažila tú materinskú lásku ako sa opisuje v knižkách, o ktorej rozprávajú ostatné decká. Niečo také, aby si so mnou mama robila úlohy alebo aby nám navarila dobrú večeru a večerala s nami? Toto som ja nikdy nezažila. Vlastne možno aj áno, ale muselo to byť veľmi dávno, pretože na nič takéto si nespomínam. Ale pekne po poriadku...

Volám sa Agáta a mám 17 rokov a ako som už spomínala, o materinskej láske nemôžem povedať ani slovo, pretože som ju nezažila. Vlastne celkovo rodičovská láska je pre mňa pasé.

Aspoň ma Boh až tak úplne nepotrestal a zoslal mi na zem aj o 2 roky staršieho brata, ktorý mi celý život nahrádza matku aj otca.

Odmalička som sa vždy čudovala, prečo si so mnou robí úlohy otec alebo brat, prečo musím robiť väčšinu domácich prác s bratom. Nešlo mi do hlavy, prečo po mňa mama neprišla do školy, nechodila na rodičovské a vôbec sa o mňa nestarala. Vždy to za ňu robili starí rodičia alebo raz za čas otec, ale to bolo tiež veľmi zriedkavo.

Keď som mala 11 rokov a šla som do 5. triedy brat si ma zavolal do izby. Doteraz si všetko z toho rozhovoru pamätám, hoci to bolo pred šiestimi rokmi, takéto slová sa nezabúdajú.

Stanko začal rozprávať: „Agi, asi si si všimla, že maminka nie je často dom a ocinko tiež nie, však?“ iba som mu prikyvovala a čakala, či mi to už konečne vysvetlí.

„Raz si sa ma pýtala, prečo je mamička taká unavená, prečo ju tak motá a prečo keď príde domov tak si ide hneď ľahnúť a nepríde ti pomôcť s úlohami, nastal čas aby som ti to už všetko vysvetlil.“
„Stanko? A prečo mi to nevysvetlí maminka? Prečo tu nie je? Chýba mi! A kde je ocinko?“
„Ja viem, že ti chýba, tak ako mne, ale ona ti to nemôže vysvetliť, neviem ti povedať prečo ale proste nemôže a neviem kde je ocinko, ale doma nie je, opäť,“ zhlboka sa nadýchol a pokračoval, „Agátka, preto sa maminka tak motala, lebo bola opitá, teraz nie je doma, pretože je v krčme alebo niekde u kamarátky a ocinko je preto tak často preč, lebo chodí s maminkou, preto chodia domov tak neskoro.“
„A prečo chodia do krčmy a nie sú s nami doma? A prečo..?“ spustila som naňho plno otázok.

„Agátka moja neviem naozaj, rád by som poznal odpoveď na tieto otázky a rád by som ti to vysvetlil, ale proste neviem. Agátka, toto čo som ti povedal, nie je na chválenie tak sa tým v škole nechváľ a vlastne, najlepšie by bolo, keby to nepovieš nikomu, je to naša rodinná vec a budeme si to riešiť sami, dobre sestrička?“
„Dobre Stanko.“

Prešlo 6 rokov a nič sa nezmenilo. Dokonca sa ani moje otázky nezmenili a dodnes mi na ne nevie nikto odpovedať. Akurát sa náš vzťah so Stankom upevnil a fungujeme ako rodina. Bohužiaľ len my dvaja. Ale sme zladení perfektne. Varím, pečiem, žehlím, periem, Stanko mi pomáha s nákupmi a upratovaním a stará sa o záhradu, o zvieratká. Rodičia prídu, najedia sa, vyspia sa a odídu. Domov chodia zásadne večer a ráno hneď odídu. Niekedy dokonca odídu a neprídu viac dní.

Keď to začali takto praktizovať, veľmi ťažko sme sa s tým vyrovnávali. Stano začal piť a húliť, ja som sa uzavrela do seba a takmer s nikým nekomunikovala.

Boli časy, keď sme nevládali ako ďalej, ale sadli sme si, povedali si že máme jeden druhého - navždy! Pozbierali sme sa zo dna a začali fungovať ako normálni ľudia.

Všetko už prešlo, ale neprebolelo. Zvykli sme si na tento spôsob života a už sa snažíme netrápiť.

Čím som staršia, tým narastá moja nenávisť voči matke. Uvedomujem si, že keby sa s ňou otec rozviedol, možno by do toho on nespadol a mala by som aspoň milujúce otca. Ale Boh vie, asi to takto jednoducho malo byť...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?